Kategorie
Aktualności

Otwarcie przedszkola w Krynicy

Szanowni Państwo,

Drogie Dzieci

 

Dzisiejsza uroczystość to wyczekiwany przez wszystkich radosny dzień, kiedy możemy otworzyć drzwi do nowego budynku przedszkola. Jest to ogromna inwestycja dla naszej gminy, inwestycja, która dla wielu osób jeszcze do niedawna pozostawała w sferze marzeń, a dziś stała się rzeczywistością. Po kilku latach oczekiwań powstał wymarzony budynek nowego przedszkola. Koniec wieńczy dzieło: dziś stoimy przed pięknym, przestrzennym i nowoczesnym budynkiem z kolorowymi salami. Wychowanie przedszkolne jest najważniejszą bazą, fundamentem w rozwoju dziecka i jego osobowości. Dlatego obok doskonałej kadry pedagogicznej ważne jest również przyjazne, kolorowe i inspirujące środowisko, w którym dziecko przebywa.

Przedszkole to miejsce szczególne. To właśnie do tego miejsca, spod troskliwych objęć rodzica, wyrusza w wielką podróż zwaną edukacją, mały wielki człowiek. Wszyscy mądrzy tego świata właśnie w wychowaniu przedszkolnym upatrują źródeł rozwoju, sukcesu i szczęścia. Amerykański eseista i filozof Robert Fulghum napisał: „Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu: o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć  z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat …”.

W zdobywaniu tych cennych doświadczeń z pewnością wspomaga dziecko stymulujące środowisko. Przebywanie w nowym, pięknym, kolorowym przedszkolu może mieć ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Dziś bawi się i uczy w nim 14 przedszkolaków. Wierzę, że za 20 lat to będą szczęśliwi dorośli mieszkańcy naszej gminy.

Aby edukacja przedszkolna była na wysokim poziomie – potrzebne są takie obiekty jak ten dostosowany do wyzwań naszych czasów. Jest to jedna z najważniejszych i największych inwestycji oświatowych zrealizowanych na terenie Gminy Suchożebry. Prace budowlane rozpoczęły się w dniu 2 grudnia 2020 r. Od 1 września 2022 r. w nowych pomieszczeniach prowadzone są już zajęcia. Budowę prowadziła firma Usługi Budowlane Zbysław Burdach z Łukowa. Oprócz robót budowlanych wykonano również prace z zakresu branży sanitarnej, elektrycznej, wentylacji mechanicznej i branży drogowej. Wykonano pokrycie dachowe, tynki wewnętrzne, elewację, malowane ścian. Wykończono posadzki, ściany w pomieszczeniach kuchennych, salach przedszkolnych, w ciągach komunikacyjnych wraz z w wyposażeniem.
W salach znalazły się stoliki i meble w pastelowych kolorach. W korytarzu wzdłuż ścian postawiono szafki dla przedszkolaków wydzielając w ten sposób miejsce na szatnię. Stołówkę i kuchnię wyposażono w niezbędny sprzęt wymagany do prawidłowego funkcjonowania placówki. Teren wokół szkoły od strony przedszkola wyłożono kostką brukową tworząc stanowiska postojowe dla samochodów. Przebudowano również wjazd na teren szkoły, co udogodni wykonywanie manewrów między innymi samochodom dostarczających paliwo do ogrzewania budynku, a przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Powierzchnia użytkowa nowego budynku: 515,60 m2. Koszt całości inwestycji wyniósł 2 641 733,91 zł, z czego środki z budżetu gminy to 2 141 733,91 zł. pozostała część: 500 000 zł pochodziła
z tzw. „środków covidowych”. Gmina, pomimo licznych przeciwności udowodniła w praktyce, że potrafi nie tylko skutecznie przeprowadzić tego rodzaju projekt, ale że profesjonalnie wpisuje się w istotę wspólnotowej filozofii – wykorzystywania szans rozwojowych i podnoszenia standardu życia lokalnej społeczności, która przez lata będzie służyła mieszkańcom.

Dlatego dziś, w tym szczególnym dniu, w imieniu swoim, a także obecnych i przyszłych przedszkolaków wyrażam naszą wdzięczność za to miejsce. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego nowoczesnego obiektu. Kłaniam się budowniczym naszej placówki wierząc, że te mury niejedno przetrzymają. Dziękuję wszystkim, z którymi przyszło mi współpracować przy powstawaniu budynku za fachową pomoc i wsparcie. Szczególne podziękowania kieruję do Pani dyrektor Teresy Rozbickiej, wszystkich pracowników przedszkola i szkoły oraz rodziców, którzy przygotowali pomieszczenia na przyjęcie dzieci i zorganizowali dzisiejszą uroczystość. Jestem dumny, że w naszej społeczności są tak oddani i zaangażowani ludzie gotowi poświęcić swój cenny czas dla dobra innych. Wyrażam głębokie przekonanie, że wspólnie dołożymy wszelkich starań, by te piękne mury wypełnić radością, rozbrzmiewającym zewsząd śmiechem dzieci i pozytywnymi emocjami. Bo jak powiedział kiedyś Janusz Korczak – wielki przyjaciel dzieci: „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat”.

Życzę więc wszystkim radości, takiej jaką mają dzieci: szczerej i prostej. Życzę, aby w tej placówce nie zabrakło wychowawców niosących tę radość, a przede wszystkim nie zabrakło dzieci szczęśliwych, radosnych i uśmiechniętych.

 

Wójt Gminy Suchożebry

/-/ Krzysztof Bujalski

 

 

Używamy plików Cookies.
Jak wykorzystujemy Cookies    Informacje o cookies
ROZUMIEM