Categories
Zakończenie projektu “Na krok przed depresją”
6 czerwca 2023 r. na deskach sali siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki odbyło się czwarte, podsumowujące spotkanie przedsięwzięcia pn. “Na krok przed depresją”.
Na początku mogliśmy wysłuchać kilku wierszy z tomiku poezji, których autorami są uczniowie Zespołu Oświatowego w Krześlinie. Tematyka odczytanej twórczości wprowadziła publiczność w trudny temat, jakim jest depresja. Pani Dyrektor, Monika Głuchowska, serdecznie powitała licznie zgromadzonych gości: Wójta Gminy Suchożebry, Pana Krzysztofa Bujalskiego, Z-cę Wójta, Pana Artura Wrzoska, Dyrektora Delegatury Siedlce Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Pana Adama Skup, zaproszonych prelegentów, partnerów, szanowną publiczność, młodzież i wszystkich, którym nie obojętny jest los chorych na depresję.
Występ Pani Julii Pasiecznej pt. “Depresja była w moim ciele i duszy” – emocjonalny, szczery, a jednocześnie autentyczny i naturalny – wzbudził w zebranych niespotykane dotąd zainteresowanie. Opowieść o depresji, walce z nią i wszystkim tym, o czym dotąd nie mieliśmy pojęcia, pozwoliła spojrzeć zupełnie inaczej na temat depresji. A przecież to już czwarte spotkanie. Czego jeszcze nie wiemy o tej podstępnej chorobie? Kierujemy ukłony w stronę Pani Julii, dzięki której jesteśmy bardziej świadomi tego problemu, a jednocześnie oswajamy go w naszym otoczeniu.
Głos zabrała także Pani dr Katarzyna Dobijańska, prezentując wykład o depresji – co o niej wiemy i jak sobie z nią poradzić. Ciekawe doświadczenie przeprowadzone z udziałem publiczności wzbudziło wiele refleksji na temat roli drugiego człowieka w świecie osób chorych na depresję.
Pani Monika Głuchowska wraz z Panią Anną Borkowską przedstawiły raport z ewaluacji przedsięwzięcia “Na krok przed depresją”. Wniosek jest jeden: wciąż zbyt mało wiemy o tej chorobie. Cykl spotkań uzmysłowił gromadzonym, co może prowadzić do depresji, ale przede wszystkim, jak cenną i potrzebną inicjatywą jest organizacja tego typu spotkań i wspólnych debat.
Po wystąpieniach nadszedł czas podziękowań. Pani Monika Głuchowska wraz z przedstawicielami Gminy Suchożebry, Panem Krzysztofem Bujalskim i Arturem Wrzoskiem, wręczyli Certyfikaty udziału w przedsięwzięciu i upominki. I choć odbierali je dorośli, największą niespodziankę sprawiły misie: niepozorne, małe niedźwiadki z napisem “Jestem przy Tobie”. Chcemy, aby każdy uczestnik spotkania wiedział, że nigdy nie jest sam i zawsze może liczyć na drugą osobę. To jeden z celów tej akcji: jestem przy Tobie, razem poradzimy sobie.
Serdeczne podziękowania i ogromne gratulacje składamy na ręce Pani Dyrektor, Moniki Głuchowskiej – inicjatorce, pomysłodawczyni i koordynatorowi przedsięwzięcia. Panu Wójtowi, Krzysztofowi Bujalskiemu, za wsparcie finansowe, pomoc w organizacji i wspaniałą współpracę. Kadrze pedagogicznej, bez której ten projekt nie istniałby. Dzieciom i młodzieży za ich pracę i zaangażowanie, odwagę i otwartość. Rodzicom, którzy bezinteresownie wspierali i pomagali w tworzeniu przedsięwzięcia. Wszystkim instytucjom, gościom, prelegentom, dyrektorom, publiczności i sympatykom – dziękujemy za Waszą dobrą energię i wsparcie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy współtworzyć z Wami tak piękne dzieło. Miejmy nadzieję, nie ostatnie!